Márciusi klubnapunkon nagy létszámmal vettünk részt, melynek házigazdája Sziva Miklós volt.

A klubnap megkezdésekor, megemlékeztünk a napokban tragikus hirtelenséggel elhunyt klubtársunkról, Giziről!

Meghívott vendégünk Tóth János volt, a Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum (MOGIM) nyugalmazott igazgatója. A műszaki tudománytörténet berkeiben kiváló kutatóként, tudósként, intézetvezetőként közismert ember, fél évszázados olajipari (múzeumi) tevékenysége után fejezte be olajipari-múzeumi tevékenységét. Előadásában kifejtette, hogy munkája során sok nagyszerű emberrel ismerkedett meg, akik többféleképp támogatták a múzeumot és tanulhatott tőlük szakmát, emberséget, világlátást.
Olajipari és múzeumi tevékenysége során, volt alkalma megismerni az energiaipart, a hazai és európai műszaki múzeumokat.
Tudományos témájú cikkeinek, közleményeinek száma mintegy 120, tudományos tárgyú előadásai száma 130, a könyvek száma, amelyekben szerzőként, lektorként közreműködött a harmincat is meghaladja.
Múzeumigazgatói pályája során jelentős fejlődést ért el a múzeum. Mint elmondta, említést érdemel a három hektáros kiállítási területen a gépek, berendezések telepítése, a szoborpark, ahol kiemelkedő műszaki szakemberek mellszobrai láthatóak.
A gyűjtemények között különlegességek is kerültek a múzeumba, ilyenek hazánk legrégebbi bányász zászlója és egyenruhája vagy Magyarország legnagyobb Szent Borbála gyűjteménye.
A MOGIM 1993-ban átvette a Zsigmondy Vilmos-gyűjteményt, azóta már nem csak a szénhidrogénipar, de a vízbányászat történeti emlékeit is gyűjti, őrzi. A múzeum a gyűjteményeibe került anyagot rendszerezi, nyilvántartja, tudományosan feldolgozza, és kiállításaiban, kiadványaiban bemutatja. Tóth János megemlítette, hogy Dr. Papp Simon (geológus, egyetemi tanár) emlékére berendezett kiállításon, saját tárgyai is mint kalapács, térkép is megtekinthető a múzeumban.
Előadásában Tóth János megemlítette még, hogy a kőolajkutatás- és fúrás során több helyen melegvizet vagy gyógyvizet találtak az országban. Ezeken a helyeken gyógyfürdők épültek. A leghíresebbek Hajdúszoboszló, Cserkeszőlő, Zalakaros. Magyarország gyógyfürdőiről könyvet is kiadtak közreműködésével, melyet be is mutatott nekünk.
A klubnap második részében Gombor István tartott előadást, melynek témája „Hogyan éljünk környezettudatosan?” Szó volt a környezetszennyezésről, klímavédelemről, megújuló energiákról, energiatakarékosságról, komposztálásról, esővízgyűjtésről…stb. Az előadás interaktív volt, a hozzászólók saját tapasztalataikat is megosztották velünk.

 

Kőszegi Zsuzsanna & Novák Ferenc

További képek

2025. április 01 Ezüst Évek OMNYE klubnap