Klubnap 2025 Szeptember 23.

Klubnap 2025 Szeptember 23.

Őszi első klubnapunk házigazdája Buda Dénes volt, melyen nagy létszámmal gyűltünk össze a nyári hónapok után.
Elöljáróban, Dénes időrendben visszatekintve, felsorolta az OMNYE tagjainak ez évi közös kirándulásait, programjait, melyek szép számmal voltak.
Mindezek után, Dénes felvezette első előadóinkat a Tolvaj házaspárt. Kriszta és Gábor színes és élvezetes előadásában láthattuk amerikai utazásukat, ahogy felkonferálták, „Kalandozások a Philadelphia-Boston-New York háromszögben”.
Betekintést kaptunk a meglátogatott városokról, melyben volt egy kis történelmi áttekintés is. Megtudtunk érdekes információkat az ott élők életmódjával, életvitelével kapcsolatban, nem utolsó sorban a kultúra sem maradt ki. Láthattuk, hallhattuk, hogy milyen élményekben volt része Krisztának és Gábornak. Néhány fotót készítettem a kivetített képekről.
Egy nagy tapssal köszöntük meg Krisztának és Gábornak a felkészülést, az összeállított anyagot, amit bemutattak részünkre!
Rövid szünet után Gyöngy Marci és jómagam Novákné Zsuzsi voltunk a következő előadók. Mi a kőszegi kirándulásból – ahol nemrég jártunk -, készültünk fel.
Az általam készített fotókhoz – melyeket már az OMNYE zárt csoportban láthattatok – Marci egy frappáns, mindenre kiterjedő élménybeszámolót állított össze.
Köszönjük mi is, hogy megnéztétek és hallgattátok Marci előadását és a tapsot!
Mindezek után házigazdánk Dénes, az előadóknak megköszönte a közreműködését!

Kőszegi Zsuzsanna /Novák Ferenc

2025. szeptember 24, szerda Hiradó OMNYE Klubnap

2025. október 14, kedd Ezüst Évek OMNYE Klubnap

További képek csak tagoknak

Kecskemét, Mercedes gyár, 2025 Szeptember 5

Kecskemét, Mercedes gyár, 2025 Szeptember 5

Berci, most mint lokálpatriota kalauzolta a társaságot körbe a városban.

Az első kép az egyetlen felvétel a Mercedes gyárból, amit engedélyeztek .
Amikor megérkeztünk Bölcskére Mérges Pisti pincéjéhez, az estebéd előtt friss musttal és finom óbor kóstolóval várt minket! Köszönjük Pisti!

Kőszegi Zsuzsanna/Novák Ferenc

 

További képek csak tagoknak

További képek csak tagoknak

Kirándulás Tatára 2025 Május 20

Kirándulás Tatára 2025 Május 20

– szervezte Balai Mária és dr. Szabó János révén Birkás Erzsébet

Program:  09:00 – 11:00 Fényes Tanösvény   1400 Ft

                 11:30 – 13:00 Esterházy-Kastély   70 alatt: 2150 Ft, 70+ 400 Ft tárlatvezetéssel

                 13:00 – 17:00 fakultatív program,

                                       Esterházy pezsgőgyár  kb.1,5 óra, csak látogatás:1400, pezsgőkóstolóval 

                                       városnézés Dottoval  kb. 1 óra, 2500 Ft,

                    egyéni szabadidő.

 

Linkek: https://tataifenyestanosveny.hu/

             http://www.tataikastely.hu/

             https://www.pezsgogyar.com/

             https://happytrain.hu/

Érdemes tudni:

Fényes tanösvény: Lápréteken átvezető 1,5 km hosszú palló, 43 állomással. 

Esterházy-Kastély: Az Esterházy család egyik ágának állandó lakóhelye volt, mindkét emeletét nemrég újították fel korhűen. Fontos diplomáciai események helyszíne volt.

Esterházy Pezsgőgyár: Nemrég felújított szép épület búja növényekkel és forrásokkal teli parkkal ( Angolpark része), 1905-től folyik itt prémium minőségű pezsgőgyártás. 

Dotto: Öreg tó – Tatai vár – Kálvária domb – Kossuth tér – Szent Kereszt templom – Hajókikötő – Esterházy Kastély – Várkanyar – Kapucinus templom – Pálma Rendezvényház – Cseke tó – Építők parkja

Más látnivalók Tatán: Városközpont, Angolkert a Cseke -tóval, Vár

Nagyon klassz,tartalmas napot tölthettünk el Tatán, a szervezők jóvoltából. Hálás köszönet nekik érte. A Fényes -Tanösvény, az Esterházy-kastély, a tó környéke a várral, a városnéző kisvonatozás, és a magánkézben lévő Esterházy Pezsgőgyár megismerése, mind-mind a régi idők varázslatos világába kalauzolt minket,ami úgy gondolom, mindannyiunkat kellőképpen feltöltött.

Kőszegi Zsuzsanna/Novák Ferenc

Hátizsákos kirándulás a Sas-hegyi Látogatóközpontba 2025 Április 25

Hátizsákos kirándulás a Sas-hegyi Látogatóközpontba 2025 Április 25

Minden év tavaszának kedves programja az unokás kirándulás. Most a Sas-hegy csodálatos természetvédelmi területére látogattunk. Az időjárás kegyes volt hozzánk, indulásra elállt a sűrű záporeső.

A Sas-hegyet egykor Király hegynek nevezték. Egy szép legenda szerint végső nevét onnan kapta, hogy 1686-ban, amikor sikerült visszafoglalni Buda várát a töröktől, a hegyről sasok, a szabadság madarai szálltak a vár felé.

A néhai borkultúrájáról híres újbudai Sas-hegyet természeti adottságain és környezetén kívül élővilága teszi kiemelkedővé, Európa-szerte híressé. A filoxéra járvány itt is kipusztította a hegyoldalra felkúszó szőlőket, így a természet átvette a hatalmat. Sajnos a házak is egyre magasabban foglalták el a területet, és a kiskertek próbálták átvenni a hatalmat. A Sas-hegy 30 hektárját ezért 1958-ban természetvédelmi területté nyilvánították, amely fokozott védettséget jelentett. A 266 m magas hegy fő tömegét a földtörténeti középkor triász időszakában lerakódott kőzet, elsősorban dolomit alkotja. Körülötte eocén korú [Budai Márga](https://hu.wikipedia.org/w/index.php…) és egy apró foltban oligocén [Kiscelli Agyag](https://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=Kiscelli_Agyag…) is található. A dolomit igen kemény, élesen törik, nem tesz kárt benne a víz, nincsenek barlangok.

Három csoportba osztva szakértő munkatársak vezetésével jártuk be a tanösvényt, és hallgattuk meg az érdekes ismertetőket a növényvilágról. Közben gyönyörködhettünk a magasból Budapest panorámájában. Az éppen akkor virágzó növényekről készítettünk képeket. Megmutatták nekünk a nagy kopasz sziklákat, amelyeket természetesen megszemélyesített az emberi fantázia. Ilyen „Beethoven feje”, vagy a „Medve szikla”.

A Sas-hegy meredek lejtőjén, egy föld alatti alagútban működik 1966-tól a budapesti földrengésjelző obszervatórium az MTA Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézete részeként. Az alagutat a második világháború alatt építették katonai célokra. A dolomit jól erősíti a rezgéseket, ezért mi is egy csoportos dobbantással adtunk hírt magunkról a kutatóknak.

A túra után egy térképes kereső játék következett kicsiknek és „nagyiknak”, szóval mindenkinek. Akadályversenyen kellett kinyomozni az itt honos állatok „vallomásaiból”, hogy ki volt, aki elrabolta a bikapókot. Így még egyszer bejártuk a területet, és jól szórakoztunk. Az utolsó állomás a kilátóban volt, ahol panoráma táblákon beazonosíthatók Budapest épületei. Csodás a kilátás!

Végezetül a Látogatóközpont épületében megtekintettük Vida Gábor 2008-ban készült filmjét a természetvédelmi területről, amit erről a linkről ti is láthattok.

[https://www.youtube.com/watch?v=L-CHNDb0-G0](https://www.youtube.com/watch?v=L-CHNDb0-G0)  · 

A Sas-hegyi Látogatóközpont 30 hektáros természetvédelmi terület. Látnivalóiról, élővilágáról külön itt írok. A Sas-hegy különlegességét az is adja, hogy K-Ny-i irányban hosszan elnyúlik. Ennek köszönhetően van egy markáns déli-, a „Mediterráneum”, illetve egy markáns északi oldala, a „Jégkorszak”.

A dolomit sziklacsúcs jellegzetes társulása a dolomitsziklagyep, amely a Budai-hegységben gyakori, de ritka és védett növény- és állatfajoknak ad otthont. A hegy, különleges mikroklímája miatt maradványfajok és bennszülött fajok fennmaradását tette lehetővé. Állatvilágából a pannon gyík és a bikapók, növényvilágából a nőszirom, a budai nyúlfarkfű, a magyar gurgolya, a Szent István-szegfű, a Sadler-imola, a csikófark és a virágzó kőris emelkedik ki.

Ebben a nedves, nem túl meleg időben az állatvilággal csak képeken találkoztunk. A kis élőterület miatt az emlősök közül csak a rókák élnek a területen. A madárvilág természetesen gazdag. Állandó madárcsicsergés közepette jártuk túrautunkat, míg a levegőben megpillanthattunk egy szajkót. Erdővetőnek is nevezik, mert az a szokása, hogy torkában 6- 8 makkot is összegyűjt, és különböző helyeken elrejti télire. Ha később nem találja meg, a makkok kicsíráznak, és ezekből terjedt el a hegyen a molyhos tölgy.

A leggyakoribb állatok a hüllők. A fali gyíkok, zöld gyíkok, fürge gyíkok és Magyarország leghosszabb siklója, a kaszpi haragossikló is mind a Sas-hegyen élnek. Legalább két méter hosszúra becsülik azt az öreg haragos sikló párt, amelynek tagjait Józsinak és Rozálnak nevezték el. Ritkán látni őket.

Állatvilágából legértékesebb talán a pannon gyík. Ez hazánkban a vakondgyíkok egyetlen képviselője. Szemhéja összenőtt, ezért nem pislog. Vannak ugyan lábai, de inkább a hasán csúszva közlekedik. Októbertől áprilisig reménytelen keresni, téli álmot alszik.

Felfedezték, hogy a térség pókokban is igen változatos. A kutatók 173 pókfajt azonosítottak a hegyen, amelyek közül négy az egész világon csak itt honos. Szerencsés az, aki a vörös potrohán négy fekete foltot viselő hím bikapókot

A legnagyobb veszélyt a növény és állatvilágra az idegen, invazív fajok elterjedése jelenti. Az állatok legnagyobb ellenségei a szabadon garázdálkodó házi macskák. A növényeket a szomszédos kertekből terjedő orgona és törpefenyő populációk veszélyeztetik.

A világon ritkaságszámba megy, hogy egy ekkora fővárosban ilyen természetközeli állapotban megmaradt védett terület van. Ezen már száz éve is elcsodálkoztak az első tudósok, akik a hegyet kutatták, és a rezervátum azóta is sikeresen őrzi sajátos növény- és állatvilágát.

Az utolsó kép a park dolgozói által épített, ún. „”darázs-garázs” vagy „rovar-hotel” .

Krisztina Tolvajné

Egynapos kirándulás Pápa és környékére 2025 Április 10

Egynapos kirándulás Pápa és környékére 2025 Április 10

Az idei év első egynapos kirándulásán Pápán jártunk telebusszal, ahol egy rendkívül gazdag programban volt részünk!
A városban a helyi idegenvezetést Börzseyné Győry Éva szervezte meg részünkre, melyet ezúton is – a részt vevőink – megköszönünk!
A városról, a látnivalókról részletesen nem térnék ki, azt Szabó János dr. a februárban meghirdetett Pápa-Somló egynapos kirándulásról szóló levelében egy Word dokumentumban csatolta.
Amit mi megtekintettünk, az Esterházy-kastély és a Kékfestő Múzeum volt, a nagy létszám miatt két csoportban.
Az Esterházy-kastélyban a tárlatvezetés első részében a város múltját bemutató filmvetítés megtekintése volt, majd a barokk ruhás „úrhölgyek” által egy korhű időutazásban volt részünk, ahol bepillantást kaptunk a barokk főúri élet hétköznapjaiba.
Majd az 1962-től látogatható Kékfestő Múzeumhoz folytattuk utunkat, ahol szintén egy tartalmas tárlatvezetést kaptunk. Megtudtuk, hogy a Kluge család 1783-ban Sárváron alapított és 1786-ban Pápára áttelepült kékfestő műhely 1956-ig működött. Végig kísérhettük a mesterség több mint két évszázados fejlődését, ahol a kézzel végzett munka és a gépesített technológia, tökéletes összhangban működött. Olyan kifejezések, mint a küpa, pap, csáva, hoppoló, mángorló, ezek mind a kékfestésnél használatosak. A kékfestés nehéz fizikai munka volt, magyarországi hagyománya 2018 óta az UNESCO szellemi kulturális örökségének része. Ma már csak öt városban működik kékfestő műhely!
Találkoztunk Éva 93 éves Édesanyájával a Múzeumban. Éva néni 1998-ban Pápa város díszoklevele elismerést kapott, a sok éves gyűjtőmunkája eredményeként létrejött „értékőrző néprajzi gyűjtemény létrehozásáért”, a Győry-gyűjteményért! A mai napig jó egészségnek örvend! Nagyon örült mindenkinek és nem utolsó sorban, akikkel már többször találkozott!
Még egy infó, akit érdekel: A Facebook-on a Pápai Kékfestő Múzeum oldalán két nappal ezelőtt posztolt bejegyzése: „Fedezzétek fel Pápa látnivalóit” címszó alatt, ahol a csoport járt és látott, itt egy kis ízelítő a két helyszínről!
Mindezeket „megkoronázta” tegnap este már itthon, egy TV műsorban a bácsalmási kékfestő műhelyt mutatták be. Felvettem videóra, feltöltöttem ezt is. Akik hallottuk és láttuk a pápai Kékfestő Múzeumban a technológiát, – úgy gondolom – élmény lesz ezt végig nézni, meghallgatni.
Éva vezette városnézés, a tartalmas szép pápai programok után, folytattuk utunkat a somlói borvidékre, ahol a Csordás – Fodor pincészet boraiból 6 féle borkostolásra volt lehetőségünk.
A kellemes, jó hangulatban eltöltött borozás után indultunk haza.
Ismét sok fotó készült, ezért azokat csoportosítottam, több albumban láthatjátok.
A kirándulás szervezésében részt vevőknek, köszönjük a tartalmas szép napot!

Kőszegi Zsuzsanna/Novák Ferenc

További képek az X-en Esterházy-kastély
További képek az X-en Kékfestő Múzeum
További képek az X-en Városnézés-Borkóstoló
További videók az X-en