A kElső állomásunk Gánt volt. à „Mars Expedíció a Vértesben.”
Az egykori bauxitbánya külszíni fejtése igazi marsbéli táj a Vértes hegységben, Gánt határában. Az Európában is ritkaságnak számító Bauxitföldtani Park kihagyhatatlan látnivaló. Informatív tanösvény kalauzolja végig a területen a látogatókat. Ezért nem is volt nagy baj nekünk – nem úgy, mint majd neki – mint az idegenvezetőnek, hogy elfelejtette a velünk lévő programját! Így mindenki a maga tempójában, kényelmesen nézhette végig a múzeumot és a területi bejárást! Az információk mindenhol ki voltak írva, akit érdekelt, el is olvasta. A gánti szabadtéri geológiai múzeum fantasztikus hely, geológiában teljesen járatlan látogatók számára is, maradandó élmény a hullámzó vörös lankákon sétálgatni, a hatalmas katlanban kalandozni.

A következő állomásunk Csókakő volt.
A vár alatt található un. bányaudvar, ahol tűzrakó helyek, sportpályák vannak kialakítva. Itt látható a 2007-ben felavatott Trianoni emlékhely is. Innen indult gyaloglásunk fel a várhoz, egy jól kiépített aszfaltozott úton, csodaszép üdülőházak között és egy nemrég átadott kálvária úton a várig. A várnál Sziva Miklós tartott egy vártörténeti kiselőadást, majd indultunk óvatosan a köveken és a lépcsőkön felfelé a bástyára!
Leérkezve szerencsésen, indultunk tovább a következő állomásig, mely az ezerjó városa, Mór volt!

A móri sétánk kiindulópontja a Szent István park volt, ahol a város történelmi ismertetője elkezdődött. Itt láthattuk a katonaszobrot, mely Bory Jenő alkotása. A katonaszobor és felirat őrzi az I. világháború halottjainak emlékét.
A Szent György szobrot, a II. világháborús emlékművet a II. világháború elesettjeinek emlékére állíttatta Mór városa.

Következett a Láncos-kastély vagy más néven Luzsénszky-kastély, Mór főterén.
Az 1790-es években a Luzsénszky család építtette, nevét az előtte húzódó lánckerítésről kapta. Jelenleg Mór város Önkormányzatának Polgármesteri Hivatalának székhelye. Az épület mögött megtekintettük a nemrég megépült piacteret és a (volt) kastélyhoz tartozó istálló épületét, mely ma már más funkciót tölt be. Tovább haladva megálltunk és meghallgattuk I. István feleségéről, a boldoggá avatott bajor Gizellát (Boldog Gizella) ábrázoló bronz szobrának történetét, mely Mór egyik jelképe.
Folytattuk utunkat a Lamberg kastélyhoz. A kastély, bár zárva volt, a parkba bemehettünk. Így elől és hátul is megtekinthettük Fellner Jakab tervei alapján 1766-ban késő barokk stílusban épült kastélyt, mely jelenleg Radó Antal Könyvtár és Művelődési Központ, valamint Német Nemzetiségi és Helyismereti gyűjteménynek ad otthont.
Haladtunk tovább. Az 1701-ben épített majd az 1800-as években újjáépített Kapucinus templom, Mór jellegzetes épülete, ahol a kiterjedt Lamberg család több tagját a templom altemplomában temették el.

Hogy a gasztronómiát is megemlítsem, amiről nem volt szó, a svábok lakta Mór kitűnik a többi hasonló nemzetiség lakta településtől abban, hogy csak itt ismerik és készítik a katzenpratze, azaz „macskapracli” nevű ételt. Az a mondás járja erről a lakodalmi süteményről: „Ha megiszol két pohár bort és megeszel egy macskapraclit, az az érzésed támad, hogy csak egy pohárral ittál, és ezt követően addig eszel-iszol, míg szét nem pukkadsz”. A kvircedlit és a nuss-stanglit itt is készítik, több más német lakta településhez hasonlóan. További ételkülönlegessége a „paprikás-leves”.

Tovább haladva elértünk a móri, az első polgári származású magyar miniszterelnök Wekerle Sándor díszterére. Közben megtudtuk és láttuk, hogy melyik iskolásban végzett a szintén móri származású magyar Nobel díjasunk Krausz Ferenc.
Majd innen elkísért minket idegenvezetőnk a Pince utcán keresztül a Bozóky Bormúzeumhoz, ahol megköszöntük kedvességét és amit lehetett, mindent megtudtunk Tőle Mór múltjáról.

A lefoglalt pincetúrán a Bormúzeumban, már vártak minket. Itt is eltöltöttünk 2,5 órát, végig hallgatva és bemutatva a múzeumban kiállított régi, a borászattal kapcsolatos tárgyakat, majd a borospincében a borkóstolások következtek! A végén ahogy lenni szokott, úgymond már hagyomány, hogy Mérges Pisti nótázásával közösen zártuk a borkóstolót, a pincelátogatást! Egy üveg borral távozott mindenki, amit megspóroltunk a ki nem fizetett gánti idegenvezetőnek, azt itt beváltottuk egy üveg jó minőségű borra! Végül is elmondhatjuk, jól jártunk!

Kőszegi Zsuzsanna/Novák Ferenc